Späť na články

Atopická pokožka u detí

Ako sa u detí prejavuje atopický ekzém?

Najskôr si povieme, čo je to atopický ekzém. Ide o suchú a podráždenú kožu, ktorá výrazne svrbí, niekedy môže byť až bolestivá. Je to chronický zápal kože, ktorý má dve hlavné príčiny:

1) Atopia vrodená a dedičná precitlivenosť imunitného systému na určité látky, predstupeň alergie.

2) Porucha v tvorbe ochrannej kožnej bariéry, taktiež vrodená. 

Detský ekzém

Atopický ekzém je jedno z najčastejších kožných ochorení. Hovorí sa mu tiež detský ekzém, pretože sa objavuje prevažne v detskom veku. V súčasnosti atopickým ekzémom trpí okolo 15 % detí vo veku do šiestich rokov a ich počty pozvoľna narastajú. Ide o dedičné ochorenie. Ak je jeden z rodičov nositeľom atopických génov, pravdepodobnosť prenosu na dieťa je okolo 50 %. Pravdepodobnosť, že sa atopia u detí prejaví, je 15 % aj v prípade, že sú ich rodičia v tomto smere úplne zdraví. 

„Zatiaľ sa atopický ekzém nedá úplne vyliečiť, ale pokrok v medicíne umožňuje atopické prejavy veľmi dobre zvládať a zabezpečiť, aby dieťa žilo plnohodnotným životom.“

Najčastejšie prejavy

Prejavy atopického ekzému sa môžu vyskytovať na rôznych miestach tela v závislosti od veku pacienta. Najnepríjemnejšou formou je forma dojčenská. Prvé príznaky dojčenskej formy sa objavujú medzi druhým a štvrtým mesiacom veku dieťaťa, a to predovšetkým na tvári a na bradičke, postupne sa šíria na krk, hlavu, trup a na končatiny. Koža je veľmi začervenaná, suchá, zhrubnutá a silne svrbí. Svrbenie vedie u takto malých detí k záchvatovému škriabaniu a často sa týmto spôsobom do kože dostáva infekcie. U ďalších foriem atopického prejavu sa ložiská ekzému postupne presúvajú do lakťových a podkolenných jamiek, na šiju, krk, chrbty rúk a nôh, kolená a zápästia. Aj v tomto období je hlavným príznakom záchvatové svrbenie, sčervenanie a suchosť kože. Ekzém sa zvyčajne zle a dlho hojí a často sa znovu vracia. 

Existuje účinná liečba?

Aj po zmiznutí príznakov je koža atopických detí suchá a podráždená. Zatiaľ sa atopický ekzém nedá úplne vyliečiť, ale pokrok v medicíne umožňuje atopické prejavy veľmi dobre zvládať a zabezpečiť, aby dieťa (pacient) žilo plnohodnotným životom. Kľúčovú úlohu pri zvládaní nežiaducich prejavov atopie hrá starostlivosť o ekzematickú pokožku.  

Správna starostlivosť je základ

Základom starostlivosti o ekzematickú pokožku je poriadne premasťovanie kože, a to nielen samotných problémových ložísk ekzému, ale celého tela. Týmto natieraním dopĺňame tuky a vodu a docielime, aby pokožka bola zdravšia a vláčnejšia. Premasťovanie pokožky vykonávame aj v obdobiach, keď je atopický ekzém v pokojovej fáze.

Okrem liečby odporúčanej kožným lekárom a trpezlivého natierania pokožky dieťaťa je možné predchádzať zhoršovaniu atopického ekzému aj dodržiavaním životosprávy a tzv. režimových opatrení. Sem patrí:

  • Správna výživa

Ak je to možné, dojčiť aspoň pol roka po narodení a dávať dieťaťu hypoalergénne (nedráždivé) potraviny.

  • Správna hygiena

Obmedziť každodenné kúpanie, aby sa pokožka čo najmenej vysušovala. Dieťa by sme mali radšej sprchovať vo vlažnej vode a ihneď po šetrnom osušení uterákom kožu opäť natrieť.

  • Správne obliekanie

Voliť oblečenie tak, aby sme zabránili nadmernému poteniu. Vždy by sme mali dať prednosť nedráždivým prírodným materiálom, ako je bavlna. Pri praní je dobré vyvarovať sa dráždivých pracích prostriedkov a detskú bielizeň dobre vyplákať.

  • Správne prostredie

Udržiavať vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40 – 60 % relatívnej vlhkosti. A snažiť sa v domácnosti znížiť výskyt najbežnejších alergénov: roztočov (v posteľnej bielizni, kobercoch, závesoch), domácich zvierat, peľov a plesní.

Pomocou týchto rád a odporúčaní je možné atopický ekzém u detí udržiavať v pokojnej fáze. Nie je to ľahká diagnóza, ale dá sa zvládať dodržiavaním základných zásad a pozitívnym prístupom k tomuto ochoreniu.

Komentáře

Mohlo by vás zaujímať

8 odporúčaní pre lepší život s citlivou pleťou
Suchá a citlivá pleť

8 odporúčaní pre lepší život s citlivou pleťou

Citlivá pleť novorodencov
Suchá a citlivá pleť

Citlivá pleť novorodencov

Ako sa starať o citlivú a suchú pleť?
Suchá a citlivá pleť

Ako sa starať o citlivú a suchú pleť?

Test na Vašej pleť

Urobte si krátky test a zistíte, ktoré
produkty sú pre Vás najvhodnejšie

spustiť test

Mixa radia

Pozrite sa na našu on-line poradňu a nájdite odpoveď na váš problém.
nechať si poradiť
Pozrite sa na náš Instagram
zobraziť Instagram
Kozmetiku značky Mixa kúpite vo vybraných predajniach